Energooszczędność zwiększa konkurencyjność
Energooszczędność to konkurencyjność
Polska ma jeszcze tylko cztery miesiące na dostosowanie przepisów do dyrektywy o efektywności energetycznej. Dzięki niej państwa unijne zmniejszą zużycie energii, co powinno przełożyć się na zwiększenie konkurencyjności firm i gospodarki. Jednak polskie przedsiębiorstwa nie są ...
IEO: Ustawa o OZE wspierać będzie bogatych hobbystów
Ustawa OZE tylko dla bogatych hobbystów
Obecna propozycja rządowa nie wspiera sprawiedliwego podziału korzyści z rozwoju energetyki odnawialnej i utrwali dotychczasowy system, w którym koszty ponosimy wszyscy, a korzyści mogą odnosić tylko nieliczni – tak w ocenie Instytutu Energetyki Odnawialnej prezentuje się najnowszy projekt ustawy o ...
PPEJ: Pierwszy reaktor atomowy do 2025 roku
PPEJ: Pierwszy reaktor atomowy do 2025 r.
Do 2025 ma ruszyć pierwszy polski reaktor atomowy. To ma być największa inwestycja energetyczna w Polsce, która szacowana jest na 50-60 mld złotych.
 KE przyznała energetyce 404,6 mln bezpłatnych uprawnień do emisji gazów cieplarnianych
404,6 mln bezpłatnych uprawnień do emisji CO2
Komisja Europejska uznała polski plan zakładający przeznaczenie 404,6 mln uprawnień do emisji dwutlenku węgla na modernizację sektora energii elektrycznej za zgodny z unijnymi przepisami dotyczącymi pomocy państwa.
Kolektory, czyli darmowa energia ze słońca
Jak czerpać darmową energię ze słońca?
Dom energooszczędny powstaje w dwóch prostych krokach. Krok pierwszy to ograniczenie zapotrzebowanie na energię użytkową. Krok drugi to odpowiedni dobór źródeł energii (w jak największym stopniu źródeł energii odnawialnej) i instalacji wewnętrznych. Bardzo ważnym elementem kształtowania ...
PE zamroził części uprawnień do emisji dwutlenku węgla
PE zamroził części uprawnień do emisji CO2
Parlament Europejski zatwierdził we wtorek projekt ustawy, zmierzającej do czasowego zamrożenia 900 mln uprawnień do emisji dwutlenku węgla. Taki zabieg ma na celu przeciwdziałanie niższym niż oczekiwano cenom emisji CO2 na rynku ETS.
Tempo łupkowych poszukiwań przyspieszy?
Tempo łupkowych poszukiwań przyspieszy
Poszukiwanie i wydobycie gazu łupkowego nabierze tempa? Według ekspertów, zmiana na stanowisku ministra środowiska może mieć wpływ na to, że prace legislacyjne przyspieszą i doczekamy się odpowiednich przepisów, umożliwiające komercyjne wydobycie niekonwencjonalnego gazu.
Korporacje emitują coraz więcej gazów cieplarnianych
Najwięcej gazów cieplarnianych emitują...
W ciągu ostatnich czterech lat, emisja ze strony 50 największych notowanych emitentów gazów cieplarnianych na świecie wzrosła o 1,65 proc., co jest równoważne z rocznymi dostawami energii elektrycznej do 6 mln domów – wynika z raportu „CDP Global 500 Climate Change Report 2013”.
CBOS: Polacy chcą energii ze źródeł odnawialnych
Polacy nie chcą węgla, wolą energię z OZE
Aż 89 proc. Polaków chce, aby więcej energii pochodziło ze źródeł odnawialnych. Natomiast poparcie dla produkcji energii pochodzącej ze spalania węgla kamiennego i brunatnego jest znikome – wynika z najnowszych badań przeprowadzonych przez CBOS.
Dobry klimat dzięki efektywności energetycznej
Dobry klimat dzięki efektywności energetycznej
Skuteczna polityka energetyczna może pozwolić do 2050 roku na uzyskanie przez gospodarstwa domowe i firmy 236 mld euro zysku – przekonuje dr hab. Zbigniew Karaczun, panelista konferencji Future4Build.
Pasaż zakupowy