Fotowoltaika tańsza niż węgiel?

Fot. PSNH[CC BY-ND 2.0 ], Flickr.com Fot. PSNH[CC BY-ND 2.0 ], Flickr.com

Czy jest szansa, że energia słoneczna stanie się tak tania, że w wyprzedzi paliwa kopalne? Według ostatniego raportu New Energy Outlook, przygotowanego przez Bloomberg New Energy Finance jest to możliwe. Dzięki spadkowi cen samych paneli fotowoltaicznych w ciągu następnych 25 lat ten rodzaj odnawialnych źródeł energii być może prześcignie węgiel.Z raportu BNEF wynika, że spadek cen samych instalacji doprowadzi do tego, że będzie to najtańsze źródło produkcji energii. Już w ciągu najbliższych dziesięciu lat wielkopowierzchniowe farmy fotowoltaiczne będą sporą konkurencją dla tradycyjnych elektrowni, a w ciągu następnych 25 lat koszty ich produkcji i utrzymania mają spaść aż o połowę. Według BNEF do 2040 r. prawie 13 proc. generowanej na świecie energii będzie pochodzić z instalacji fotowoltaicznych. Co się zmieni na polskim rynku energii?

– Są dwa trendy. – zwraca uwagę z rozmowie z Agencją Informacyjną Newseria Paweł Owczarski, prezes zarządu firmy Polski Prąd SA. – Pierwszy z nich to spadające hurtowe ceny energii. Polska zwiększy portfel energii odnawialnej, a jednocześnie zwiększy przepustowość konektorów transgranicznych, dlatego zostaniemy wystawieni na import tańszej energii z Niemiec i Czech – wymienia Paweł Owczarski. – I to jest oczywiście wyzwanie dla sprzedawców energii elektrycznej, bo spadające ceny, to też niższe marże – dodaje.

W pierwszym kwartale br. w Polsce wybudowano instalacje fotowoltaiczne o mocy 12,7 MW. W 2014 roku moc paneli słonecznych w naszym kraju przekroczyła 23 MW. W 2013 roku było to tylko 2 MW. Według prognoz Instytutu Energetyki Odnawialnej w całym 2015 roku ilość sprzedanych paneli słonecznych umożliwi wytworzenie 100 MW.
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj
Pasaż zakupowy