Na Żuławach stanęło 20 nowych wiatraków

Fot. Joel Hatfield[CC BY-ND 2.0 ], Flickr.com Fot. Joel Hatfield[CC BY-ND 2.0 ], Flickr.com

Na granicy gmin Nowy Dwór Gdański i Stegna powstała jedna z największych farm wiatrowych w Polsce. Farma Wiatrowa Nowotna składa się z 20 turbin, o mocy dwóch megawatów każda. Inwestycja kosztowała 273 mln złotych, z czego 184 mln pochodzi z udzielonego przez BOŚ Bank kredytu. „Jest to pierwszy w Europie kompleks wyposażony w najnowocześniejszą generację turbin V110 firmy Vestas. Wysokość udzielonego przez BOŚ Bank kredytu to 184 mln zł, a sfinansowanie budowy Nowotnej było jedną z największych transakcji w historii Banku Ochrony Środowiska” – czytamy w komunikacie prasowym BOŚ Banku.

Inwestorem Nowotnej jest hiszpański fundusz inwestycyjny Taiga Mistral, ale z 35 proc. udziałem polskich technologii.

Jak informuje BOŚ Bank, „wszystkie prace budowlane i elektryczne zostały wykonane przez lokalne firmy z Pomorza - SAG Elbud Gdańsk i MEGA Gdynia. Wieże, na których zamontowane są turbiny zostały wykonane w Stoczni Gdańskiej. Transport wielkogabarytowych elementów turbin jak również montaż specjalistycznymi dźwigami został wykonany przez polską firmę z Gdyni i polski oddział transportowej firmy z Danii”.

Budowa rozpoczęła się w listopadzie 2013 roku, za kończyła się w kwietniu 2015 r. Oficjalne otwarcie nastąpiło w środę, 22 lipca br.

wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj
Pasaż zakupowy