Ustawa o OZE: prosumentami może zostać 21 proc. Polaków

Fot. epSos.de [CC BY 2.0 ], Flickr.com Fot. epSos.de [CC BY 2.0 ], Flickr.com

Na początku maja wchodzi w życie nowa ustawa o odnawialnych źródłach energii. Czy Polacy rzucą się na produkcję energii odnawialnej? Czy obowiązek zakupu energii przez dużych operatorów oraz dotacje sprawią, że Polska pokryje się wiatrakami i panelami fotowoltaicznymi?Z dniem 4 maja 2015 roku wchodzi w życie Ustawa o odnawialnych źródłach energii (OZE). Nowa ustawa o OZE znacząco zmienia rynek i daje pole możliwości w zakresie produkowania własnej energii – jakie będą tego konsekwencje?

Zdaniem ekspertów, długo oczekiwana ustawa zmieni zasadniczo krajobraz OZE w Polsce. Wzrośnie wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii zarówno przez duże przedsiębiorstwa, wytwarzające energię w celu generowania zysku z jej sprzedaży, jak i prosumentów, czyli osoby fizyczne produkujące energię na własne potrzeby.

Według RWE prosumentami może zostać 21 proc. Polaków. – Do 2020 roku NFOŚiGW przeznaczył na program prosumencki 800 milionów złotych, co oznacza, że szacunkowo z dofinansowania mogłoby skorzystać nawet od 10 do 30 tys. gospodarstw – mówi Piotr Targański, z firmy Opeus Energia.

 –  Warto przemyśleć takie rozwiązanie, ponieważ w większości przypadków inwestycja w OZE może obniżyć rachunki w czteroosobowym gospodarstwie domowym nawet do zera,  a produkowana z nadwyżką energia będzie sprzedawana do operatora, co przy ustalonych w nowej ustawie stawkach oznacza zwrot z inwestycji w przeciągu 6 lat, a nie, jak poprzednio, 15.

Dla producentów energii z domowych instalacji o mocy do 10 kW ustawa wprowadza korzystne rozwiązanie zwane systemem FIT (feed-in-tariff), gwarantujące stałe ceny odkupu, przez okres 15 lat od oddania do użytkowania takich instalacji.

Co obejmuje dofinansowanie z NFOŚiGW? Zakup i montaż nowych instalacji i mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii minielektrowni o ograniczonej mocy szczytowej do 40 kW dla osób fizycznych, spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych oraz jednostek samorządu terytorialnego i ich związków.
Moim zdaniem
Opłaca się inwestować w mikroinstalacje OZE
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj
Pasaż zakupowy