Hodowla zielononóżki kuropatwianej – czy to się opłaca?

Zresztą ekolodzy i zwolennicy zdrowego odżywiania zwracają uwagę na aspekty humanitarne. Twierdzą, że kura trzymana w klatce narażona jest na większy stres niż ta na wybiegu, co wpływa na jakość jaj. Dlatego przy jajkach zielononóżek często pojawia się hasło „Szczęśliwe jaja od szczęśliwych kur", co sugeruje, że zadowolona kura powinna znosić lepsze jaja.


Żeby jednak to wszystko miało sens, to cała hodowla zielononóżek kuropatwianych musi przebiegać w ekologiczny sposób – bez mechanizacji, podawania nienaturalnego pokarmu i produktów modyfikowanych genetycznie.

Fakt – to trochę kosztuje i produkcja takich jajek jest droższa. To jest jednak inwestycja opłacalna. Konsumenci, zdegustowani doniesieniami o kolejnej aferze żywnościowej czy o niehumanitarnej hodowli drobiu na wielkich fermach, zaczynają poszukiwać jaj od kur hodowanych tradycyjnymi metodami.

A za takie jajka z małych gospodarstw trzeba słono zapłacić. Cena jednego jajka waha się od 1,20 do 1,50 zł/szt. To mniej więcej dwa/trzy razy więcej niż jajka zwykłej nioski. Z tego względu hodowla kur zielononóżek ma w przyszłości wielkie perspektywy.
Ekologia.pl (JS)

Źródło:
www.agronews.com.pl
www.witrynawiejska.org.pl
www.kaplon.eu


wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj
Pasaż zakupowy