Czerwiec na rynku carbon

Fot. Stewart Black/Flickr CC Fot. Stewart Black/Flickr CC

Czerwiec kolejnym miesiącem wzrostu wolumenu handlu uprawnieniami do emisji CO2 przed spodziewaną interwencją – wynika  z najnowszego komentarza Domu Maklerskiego Consus dotyczącego sytuacji na rynku carbon.  Czerwiec na rynku uprawnień do emisji dwutlenku węgla upłynął pod znakiem oczekiwań na zmiany jakie miały przynieść głosowania w sprawie tzw. „backloadingu”. Kluczowymi datami miały okazać się 19 czerwca oraz 3 lipca, kiedy to planowano głosowania nad projektem interwencji na rynku odpowiednio przez Komitet Środowiska (ENVI) oraz przez Parlament Europejski. Pojawiające się sygnały zwiększające szanse powodzenia tych głosowań, w pierwszej połowie miesiąca powodowały regularne wzrosty cen jednostek EUA. Podczas pierwszych dziesięciu dni sesyjnych średnie spotowe ceny EUA wzrosły o 22 proc. z poziomu 3,88 euro do 4,74 euro. W kolejnych dniach obserwowano korektę cenową aż do poziomu 4,17 euro na ostatniej w miesiącu sesji.

W czerwcu przehandlowano łącznie 95,12 mln EUA co jest wynikiem wyższym o 55 proc. w porównaniu z majowym wolumenem. Ponad 69 proc. czerwcowego wolumenu stanowiły uprawnienia sprzedane podczas 18 aukcji organizowanych na europejskich platformach (16 na EEX, 2 na ICE). Z kolei na rynku jednostek CER dało się zauważyć stabilizację. Ich miesięczna wycena zawierała się w przedziale 0,37-0,50 euro, a łączny miesięczny wolumen wyniósł 108 tys. jednostek.

Ostatnie w czerwcu wzrosty wartości jednostek EUA przypadły na dzień zakończenia konferencji klimatycznej, która odbywała się w Bonn (14 czerwca). Podczas dwutygodniowych rozmów uczestnicy konferencji zajmowali się przede wszystkim technicznymi aspektami decyzji klimatycznych podjętych przez państwa na całym świecie. Zdaniem przedstawicieli Narodów Zjednoczonych podczas tych dwóch tygodni poczyniono postępy w kwestii ustaleń dotyczących globalnego porozumienia, które ma zostać podpisane w 2015 r. Jednak rzeczywiste głosy odnośnie sukcesu rozmów są podzielone, gdyż wątpliwe pozostaje czy kraje rozwinięte w sposób odpowiedni wesprą ustalone działania.
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj
Pasaż zakupowy