Czy Polska zrezygnuje z węgla?

Do roku 2050 r. będziemy mieli tylko 50 proc. udziału węgla w produkcji energii. Obecnie jest to 84 proc. Nie musi być przy tym redukcji wydobycia węgla - powiedział w środę we Wrocławiu minister energii Krzysztof Tchórzewski.Tchórzewski wziął udział we Wrocławiu w III Kongresie Energetycznym. Minister przypomniał, że od półtora roku trwają negocjacje z Komisją Europejską ws. rynku mocy. Minister energetyki powiedział, że w Polsce energetyka konwencjonalna musi się rozwijać. „Elektrownie muszą być budowane, by uzupełnić energetykę odnawialną" - powiedział Tchórzewski.

Dodał, że według unijnej polityki energetycznej średni udział odnawialnych źródeł w produkcji energii UE w 2030 r. ma wynieść 27 proc. "Przy obecnym braku magazynowania energii, niemożliwe, aby w takim systemie mogła energetyka funkcjonować bez rynku mocy, bez energetyki zapasowej, która będzie rezerwowa dla energetyki odnawialnej" - powiedział Tchórzewski.

Minister dodał, że celem Polski do 2050 r. jest to, aby 50 proc. energii elektrycznej było pozyskiwanych z węgla. To, jak pokreślił, nie oznacza redukcji wydobycia, ponieważ zapotrzebowanie na energię w Polsce będzie rosło.

„Wychodzi na to, że na dzień dzisiejszy ilość wydobywanego węgla w Polsce i ilość wytwarzanej energii z węgla nie zmieni się. To znaczy, że w roku 2050 będziemy mieli tylko 50 proc. udziału węgla w produkcji energii, dziś jest to 84 proc." - powiedział Tchórzewski.

Dodał, że będzie też sukcesywnie obniżany poziom emisji. Minister dodał, że w związku z zapotrzebowaniem na energię, Polskę czekają wyzwania inwestycyjne. „Będą budowane nowe źródła energii, które nie będą oparte na węglu. Będą też odtwarzane i modernizowane obecne elektrownie węglowe, bo nie stać nas na to, aby zużyte elektrownie całkowicie odstawić" - mówił Tchórzewski.
Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP
Ocena (3.7) Oceń:
Pasaż zakupowy