Małe elektrownie wodne – ekologia czy destrukcja?

Czy MEW szkodzi środowisku? MEW „Kujawska” na kanale Brdy Młyńskiej; Fot.: boaedon.pl

Coraz więcej energii pozyskujemy z odnawialnych źródeł, inwestując między innymi w elektrownie wodne. Dzięki temu możliwa jest choćby częściowa rezygnacja z węgla. Jakie są zalety, a jakie wady elektrowni wodnych? Czy elektrownie wodne są rzeczywiście bezpieczne dla środowiska?



Mała elektrownia wodna (MEW) to elektrownia wodna o mocy zainstalowanej poniżej 10 MW (wartość ta jest umowna). Do produkcji energii elektrycznej wykorzystuje energię spadku wody. MEW, w założeniu, wykorzystuje środowisko w sposób dla niego bezpieczny. Dlatego zalicza się ją do odnawialnych źródeł energii.

Według Opinii Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego w sprawie odnawialnych źródeł energii (2006/C 65/20), małe elektrownie wodne stanowią ekologiczne źródło energii i nie wiążą się ze spalaniem, nie powodują zatem emisji szkodliwych substancji;  jednakże stanowią one obciążenie dla środowiska na obszarze, na którym są położone, w szczególności z uwagi na budowę obiektu oraz zmianę ekologii wód (np. uniemożliwienie migracji ryb poprzez budowę tam). Istnieją jednak dostępne i stosowalne środki redukujące bądź eliminujące to oddziaływanie.

Galeria zdjęć

Czy MEW szkodzi środowisku?Czy MEW szkodzi środowisku?
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj
Pasaż zakupowy