Na Bałtyku stanie 120 wiatraków

Farma wiatrowa na morzu By English: Photo by Kim Hansen. Postprocessing (crop, rotation, color adjustment, dust spot removal and noise reduction) by Richard Bartz and Kim Hansen. (Own work) [CC BY-SA 3.0 or GFDL], via Wikimedia CommonsaFarma wiatrowa na morzu By English: Photo by Kim Hansen. Postprocessing (crop, rotation, color adjustment, dust spot removal and noise reduction) by Richard Bartz and Kim Hansen. (Own work) [CC BY-SA 3.0 or GFDL], via Wikimedia Commonsa

Na Bałtyku stanie prawdopodobnie 120 turbin wiatrowych o łącznej mocy do 1200 MW. Takie plany ma grupa Polenergia, która uzyskała właśnie uwarunkowania środowiskowe dla tej inwestycji.Inwestycja nazywa się „Bałtyk Środkowy III” i będzie się składała z 120 elektrowni wiatrowych zlokalizowanych w południowej części Morza Bałtyckiego, w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej, w odległości około 23 km na północ od linii brzegowej, na wysokości gminy Smołdzino oraz gminy miejskiej Łeba (województwo pomorskie). Powierzchnia całkowita farmy ma wynieść prawie 117 km2.

Dlaczego wiatraki na morzu, a nie na lądzie? Morskie farmy wiatrowe w stosunku do lądowych charakteryzują się dwukrotnie większą produktywnością energii i stabilnością, a ich lokalizacja nie wywołuje protestów społecznych – czytamy na stronie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gdańsku.

Firma Polenergia dysponuje już pozwoleniami na posadowienie sztucznych wysp, warunkami przyłączenia, które umożliwiają podłączenie się do krajowego systemu transmisji energii w dwóch etapach w okresie 2020-2025, a także pozwoleniami lokalizacyjnymi dla całej trasy morskiej kabla przyłączeniowego. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gdańsku podał właśnie uwarunkowania środowiskowe dla tej inwestycji. Wspomniany dokument zawiera szereg warunków, które musi spełnić inwestor, a które mają na celu zminimalizowanie oddziaływania farmy na środowisko zarówno w trakcie jej budowy, jak i eksploatacji oraz likwidacji.

Przewidywalna maksymalna moc pierwszej w Polsce morskiej farmy wynosić będzie od 600 do 1200 MW.
Źródło:
http://gdansk.rdos.gov.pl/pierwszej-w-polsce-morska-farma-wiatrowa
http://www.pap.pl/aktualnosci/news,575065,120-turbin-stworzy-pierwsza-polska-farme-wiatrowa-na-baltyku.html
Ocena (4.0) Oceń:
Pasaż zakupowy