Pod Toruniem została uruchomiona największa w Polsce farma fotowoltaiczna

Czerniakowo, koło ToruniaCzerniakowo, koło Torunia

W gminie Czernikowo koło Torunia została uruchomiona największa w Polsce farma fotowoltaiczna o mocy prawie 4MW. Farma zajmuje powierzchnię ponad 24 tys. m2, co odpowiada wielkości kilku boisk do piłki nożnej.Roczna produkcja energii elektrycznej w Czernikowie jest szacowana na poziomie 3 500 MWh, co wystarczy na  pokrycie zapotrzebowania ok. 1600 gospodarstw domowych.

Instalacja składa się z blisko 16 tys. paneli – każdy o mocy 240W. Jest w pełni przyjazna środowisku naturalnemu – nie zanieczyszcza powietrza, nie wytwarza odpadów ani nie emituje hałasu. Przy tej wielkości rocznej produkcji elektrownia konwencjonalna wyemitowałaby ok. 3 tys. ton dwutlenku węgla. – przekonuje inwestor, Grupa Energa.

Farma w Czernikowie to kolejna elektrownia słoneczna zrealizowana przez gdańską spółkę. Pierwsza, o mocy 1,64 MW, uruchomiona została we wrześniu ubiegłego roku w Przejazdowie pod Gdańskiem. Jej całkowita produkcja za rok 2015 szacowana jest na poziomie 1600 MWh.

Nowa farma fotowoltaiczna koło Torunia o ponad 10 proc. zwiększy moc zainstalowanych w Polsce instalacji fotowoltaicznych, która według danych Urzędu Regulacji Energetyki wynosi około 36 MW.
Ocena (5.0) Oceń:
Pasaż zakupowy