Polacy chcą odejścia od spalania węgla

Polska jest największym w Unii Europejskiej producentem węgla kamiennego i obecnie jest on podstawowym surowcem energetycznym w naszym kraju. Mimo to – zdaniem większości Polaków (61 proc.) – Polska powinna stopniowo odchodzić od energetyki opartej na węglu i rozwijać inne sposoby produkcji energii.Węgiel odgrywa ważna rolę w Europie Środkowej i w ogólnym miksie paliwowym regionu. Produkcja energii elektrycznej w Polsce jest w ponad 90 proc. oparta na węglu. Jednak entuzjazm Polaków, co do spalania węgla w celach energetycznych wyraźnie maleje.

O tym, że wytwarzanie energii w Polsce powinno w ciągu najbliższych 20–30 lat opierać się przede wszystkim na krajowych zasobach węgla kamiennego, przekonanych jest trzech na dziesięciu pytanych (30 proc.). Natomiast zdecydowana większość (61 proc.) uważa, że Polska stopniowo powinna odchodzić od energetyki opartej na węglu.

Źródło: CBOS


Czy odejście od węgla w ciągu najbliższych kilkudziesięciu lat jest możliwe? „Według analiz ekspertów, Polska mogłaby w 2030 r. produkować ponad 50 procent prądu z odnawialnych źródeł energii, co przyczyniłoby się nie tylko do ochrony klimatu, ale też do poprawy jakości powietrza, a także do powstania nawet 100 tysięcy osób nowych miejsc pracy w tej branży”  – powiedziała Magdalena Zowsik, koordynatorka kampanii Klimat i Energia w Greenpeace.
Ekologia.plOcena (4.3) Oceń:
Pasaż zakupowy