To będzie najgłębszy odwiert geotermalny w Polsce

W Szaflarach na Podhalu wywiercą dziurę, która będzie sięgała do 5 kilometrów w głąb ziemi. Będzie to najgłębszy odwiert geotermalny w Polsce. Inwestycję dofinansuje NFOŚiGW.Umowa na rozwój Geotermii Podhalańskiej podpisano 3 października br. w Zakopanem w obecności Artura Sz. Michalskiego, zastępcy Prezesa Zarządu NFOŚiGW.

Obecnie eksploatowane są odwierty z głębokości ok. 3 tys. metrów, gdzie temperatura wody sięga 90 stopni Celsjusza. W ramach nowej inwestycji zostanie wykonany czwarty odwiert, sięgający głębokości, gdzie temperatura wody wynosi 130-150 st. C. Umożliwi to produkcję ciepła i energii elektrycznej, która trafi do sieci ciepłowniczej Nowego Targu.

Jeden taki odwiert, to koszt kilkudziesięciu milionów złotych. Zgodnie z nowymi założeniami polityki energetycznej NFOŚiGW wprowadził do swojej oferty możliwość dofinansowania zadań wspierających wykorzystanie energii geotermalnej.

Czy warto inwestować w energię geotermalną? „W większości w Polsce miasta ogrzewane są z ciepłowni spalających miał węglowy, w związku z tym poprzez zastosowanie geotermii znacząco redukujemy emisję CO2, NOx, SO2, pyłów i innych szkodliwych substancji będących produktami spalania miału węglowego. Geotermia w odróżnieniu do innych OZE pracuje 24/dobę oraz 7 dni w tygodniu bez względu na to czy wieje wiatr czy świeci słońce. Wody geotermalne oprócz zabezpieczenia potrzeb ciepłowniczych i w pewnym stopniu energetycznych mogą następnie zostać wykorzystane do celów rekreacyjno-balneologicznych” – przekonuje Piotr Długosz, Prezes Geothermal Energy Resources
Ekologia.pl

Źródło: https://www.nfosigw.gov.pl/o-nfosigw/aktualnosci/art,888,geotermia-na-podhalu-z-szansa-na-dofinansowanie-nfosigw.html
Ocena (0) Oceń:
Pasaż zakupowy