Ustawa śmieciowa powinna trafić do kosza

Fot. dreamstime Fot. dreamstime

Ustawa śmieciowa powinna trafić do kosza – takie wnioski płyną z najnowszego raportu NIK, który ocenił działanie nowego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi.Najwyższa Izb Kontroli sprawdziła, jak działa obowiązująca od 2012 r. znowelizowana ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Kontrola NIK wykazała, że żaden z celów znowelizowanej ustawy nie został zrealizowany w pełni.

„Dzikich wysypisk” przybywa zamiast ubywać. Rosną także koszty gospodarowania odpadami, bo gminy nie potrafią rzetelnie oszacować ilości wytwarzanych śmieci i asekuracyjnie nakładają na mieszkańców wyższe opłaty. Poza tym z firmami odbierającymi śmieci rozliczają się ryczałtem, niezależnie od ilości wywożonych nieczystości. Efekt? Mieszkańcy płacą więcej, choć często rzeczywiście mogliby mniej.

Wysyp „dzikich wysypisk”

Liczba „dzikich wysypisk” zamiast spadać rośnie – alarmuje NIK.  Jak czytamy w opracowaniu pod koniec 2013 r. w kontrolowanych gminach było ich 894, a we wrześniu 2014 r. już 1452, czyli o ponad 60 proc. więcej. Tendencję wzrostową potwierdzają także dane GUS oraz Ministerstwa Środowiska. Według danych Ministerstwa przed 1 lipca 2013 r. w lasach porzucono blisko 45 tys. m³ odpadów, a po 1 lipca 2013 r. wielkość ta wzrosła o ponad 30 tys. m³ do 76 tys. m³. 

Dlaczego tak się dzieje? Zdaniem Izby brakuje przede wszystkim stałych, rzetelnych kontroli. Raport NIK wskazuje m.in. sytuację w Radomiu, gdzie „dzikie wysypiska” powstawały w trzech miejscach objętych monitoringiem straży miejskiej.

Inną przyczyną powstawania „dzikich wysypisk” jest zaniedbywanie przez gminy obowiązku tworzenia stacjonarnych punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych. Jak podaje NIK aż 362 gminy nie utworzyły punktów selektywnego zbierania odpadów. W rezultacie zużyty sprzęt elektryczny i inne odpady z gospodarstw domowych, których nie można zostawić w śmietniku, ląduje na „dzikich wysypiskach”.
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj
Pasaż zakupowy