Biznes pro-eko. Dlaczego najemcy wolą zielone biura?

Biznes pro-eko. Dlaczego najemcy wolą zielone biura?

Wysoka podaż na ogólnopolskim rynku nieruchomości biurowych to ogromny komfort dla najemców, którzy mogą dowolnie wybierać spomiędzy nowoczesnych inwestycji. Deweloperzy prześcigają się w komponowaniu dodatkowych pakietów zachęt, a coraz większa ich liczba decyduje się także na budowę tzw. „zielonych” biurowców z rozwiązaniami pro-eko. Dlaczego to właśnie one są wybierane przez najemców najchętniej?Najemcy coraz częściej decydują się na wybór biura dla swojej firmy właśnie w pro-ekologicznych biurowcach. To bowiem pozwala nie tylko w znaczący sposób przyczynić się do ochrony środowiska oraz podnosi poziom firmowego CSR, ale również wiąże się z wieloma udogodnieniami dla pracowników i niemałymi oszczędnościami dla samego przedsiębiorstwa.

Nasz artykuł powstał we współpracy z międzynarodową firmą John Lang LaSalle świadczącą kompleksowe usługi doradcze w zakresie najmu. Wyszukiwarkę nowoczesnych, zielonych inwestycji biurowych można odnaleźć na portalu BazaBiur.pl, gdzie dostępne są również raporty rynkowe, aktualności branżowe, porady ekspertów, szczegółowe analizy oraz przeznaczony dla początkujących najemców Praktyczny Poradnik Najemcy Biurowego.

Co kusi najemców?

Nie da się ukryć, że nadal kluczowym aspektem podczas wyboru biura dla firmy jest oczywiście jego lokalizacja oraz koszty najmu i utrzymania. Można jednak zauważyć, że w ostatnich latach przedsiębiorcy coraz większą uwagę zwracają także na dodatkowe korzyści związane z wyborem określonej przestrzeni. To m.in. nowoczesne rozwiązania technologiczne typu smart, możliwość dowolnej aranżacji biura czy wygodny dostęp do bazy gastronomiczno-handlowej, ale także wszelkiego rodzaju "eko-pakiety" - zielone otoczenie obiektu, parkingi dla rowerów, natryski dla cyklistów czy choćby strefy komfortu dostępne w zielonych inwestycjach.

Zielony budynek, czyli...?

Zielony biurowiec to projekt stworzony z uwzględnieniem pro-ekologicznych rozwiązań. Dotyczą one samej budowy inwestycji, a więc wykorzystania ekologicznych produktów wykończeniowych - farb i klejów bez szkodliwych dla środowiska związków lotnych czy też elementów drewnianych pozbawionych formaldehydów. Eko-rozwiązania to jednak nie tylko materiały budowlane. To także wszelkiego rodzaju udogodnienia dla najemców oraz pracowników firmy, która zamierza zaaranżować wybraną przestrzeń pod swoje biuro oraz energo- i wodooszczędne rozwiązania umożliwiające zmniejszenie kosztów eksploatacyjnych.

Certyfikacja LEED i BREAAM

Niskie zużycie wody i prądu, zielone otoczenie oraz określone rozwiązania skutkują otrzymaniem przez budynek odpowiedniego certyfikatu, który jest formalnym potwierdzeniem wysokiej jakości i solidności wykonania inwestycji - również w kategorii eko. W Polsce najpopularniejszymi certyfikatami są LEED i BREAAM, które wskazują najważniejsze kierunki w branży budowlanej. Budowanie wg. określonych wytycznych tych systemów certyfikacji stanowi bardzo istotny element już na etapie projektowania inwestycji, która dzięki ich zastosowaniu staje się niezwykle atrakcyjnym budynkiem dla najemców nie tylko na arenie krajowej, ale również międzynarodowej.

Duże udogodnienia dla pracowników

Z badań przeprowadzonych przez JLL wynika, że kadra managerska, a także pracownicy firm zwracają ogromną uwagę na udogodnienia dostępne w budynku. Dotyczy to również eko-rozwiązań, które znacznie ułatwiają zarówno komunikację pomiędzy miejscem zamieszkania, a miejscem zatrudnienia, jak i poprawiają efektywność i komfort pracy. Eko-parkingi posiadają stojaki rowerowe dla cyklistów, a także miejsca ładowania pojazdów elektrycznych i specjalne miejsca dla aut niskoemisyjnych. Dla pracowników równie ważny jest dostęp naturalnego światła oraz zielone otoczenie (w tym także dachy), które umożliwiają zrelaksowanie się podczas napiętego dnia.

Zielone inwestycje to trend, który w przyszłości stanie się najprawdopodobniej codziennością. Takie budynki bowiem wiążą się nie tylko z większą dbałością o środowisko, ale również bezpośrednio przekładają się na mniejsze koszty eksploatacji oraz efektywniejszą pracę wewnątrz.
Ocena (0) Oceń:
Pasaż zakupowy