Chcesz usunąć azbest? Możesz ubiegać się o dotację

Fot. windy_[CC BY-ND 2.0 ], Flickr.com Fot. windy_[CC BY-ND 2.0 ], Flickr.com

Na terenie mazowieckich gmin znajduje się ponad 970 tys. ton wyrobów zawierających azbest, z czego 917 tys. ton wciąż czeka na unieszkodliwienie – wynika z przeprowadzonych analiz. O dotację w formie dofinansowania bądź pożyczki na usuwanie azbestu można starać się w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Na ten rok zarezerwowanych jest w sumie 5,5 mln zł.Azbest był jednym z chętniej stosowanych surowców w Polsce w XX w. Nic w tym dziwnego, bo materiał ten wykazuje się niezwykłymi właściwościami – jest odporny na wysokie i niskie temperatury, działanie środków chemicznych, a przy tym ma właściwości termoizolacyjne dźwiękochłonne. Niestety ma też jedną bardzo poważną wadę – jest rakotwórczy, dlatego trzeba go jak najszybciej wyeliminować.

Szacuje się, że na terenie Mazowsza znajduje się ok. 2 mln ton wyrobów zawierających azbest. Jesteśmy jednym z dwóch regionów o największym nagromadzeniu wyrobów wyprodukowanych na bazie tego surowca. Wśród najczęściej występujących na terenie Mazowsza wyrobów na bazie azbestu wymienić można płyty azbestowo-cementowe (używane m.in. do krycia dachów), rury oraz złącza azbestowe i azbestowo-cementowe.

– Mamy na Mazowszu duży problem z azbestem. Trzeba pamiętać o tym, że jest to produkt, który trzeba zlikwidować z naszych domów, z naszych budynków – przypomina wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska. – Samorząd województwa mazowieckiego poprzez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dba o to, aby znalazły się na to środki. Do 30 września 2016 r. można ubiegać się o wsparcie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska zarówno w formie dotacji, jak i pożyczki. O wsparcie mogą ubiegać się jednostki samorządu terytorialnego i ich jednostki podległe, osoby prawne oraz osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą – dodaje.
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj
Pasaż zakupowy