Do 2017 roku nawet 200 tys. mikroinstalacji fotowoltaicznych

Fot. wallheater [CC BY 2.0 ], Flickr.com Fot. wallheater [CC BY 2.0 ], Flickr.com

Czy czeka nas rozwój energetyki fotowoltaicznej w Polsce? Wszystko na to wskazuje. Eksperci oceniają, że już od 2016 roku czekają nas co najmniej dwa lata rozkwitu. Do 2018 liczba mikroinstalacji fotowoltaicznych w Polsce ma wzrosnąć do 200 tys.Według szacunków firmy konsultingowej IHS średnie ceny paneli fotowoltaicznych od 2009 roku obniżyły się nawet o 80 proc. Do końca dekady koszt instalacji ma spaść o kolejne 27 proc. W połączeniu z coraz łatwiejszym dostępem do finansowania (np. przez uruchamiane programy) wpływa to na ożywienie tego segmentu energetyki odnawialnej.

– Począwszy od 2016 roku, staniemy przed dwu-, trzyletnim okresem rozkwitu energetyki fotowoltaicznej w Polsce w schemacie mikrogeneracji. Prognozy mówią o tym, że do końca 2017 roku w Polsce ma być 200 tys. mikroinstalacji fotowoltaicznych.  – ocenia w rozmowie z agencją Newseria Paweł Owczarski, prezes spółki Polski Prąd.

Zdaniem Prezesa barierą dla wzrostu mogą być ograniczone możliwości przerobowe instalatorów. Jeśli jednak podaż będzie w stanie sprostać zgłaszanemu zapotrzebowaniu, to realizacja prognoz wydaje się być jak najbardziej realna. O ile nie będzie żadnych utrudnień w dostępie do finansowania.

– Proszę spojrzeć na to, co się stało z programem Prosument w tym roku. Jeśli ten program działałby tak, jak zamierzono, to pewnie już w tym roku mielibyśmy w Polsce 30-50 tys. sprzedanych i zaprojektowanych instalacji fotowoltaicznych – tłumaczy Owczarski.
Moim zdaniem
Chciałabyś/chciałbyś mieć własną mikroinstalacje fotowoltaiczną?
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj
Pasaż zakupowy