EKO HESTIA SPA : Uniejów najbardziej pro-ekologicznym uzdrowiskiem w Polsce

Uniejów najbardziej pro-ekologicznym uzdrowiskiem w PolsceUniejów najbardziej pro-ekologicznym uzdrowiskiem w Polsce

Laureatem pierwszej edycji konkursu EKO HESTIA SPA został Uniejów – najmłodsze i  jedyne uzdrowisko termalne w Polsce.Do I edycji Konkursu EKO HESTIA SPA zgłoszenia przesłało aż  11 gmin uzdrowiskowych położonych na terenie 7 województw. W I edycji Konkursu uczestniczyli: Inowrocław, Nałęczów, Krynica-Zdrój, Rabka-Zdrój, Szczawnica, Sękowa, Konstancin-Jeziorna, Sopot, Busko-Zdrój, Solec-Zdrój i Uniejów. 

Ogłoszenie Laureata I edycji Konkursu EKO HESTIA SPA odbyło się podczas obchodów 25-lecia Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych RP w uzdrowisku Konstancin-Jeziorna.

W ścisłym finale konkursu dla najbardziej pro-ekologicznych polskich uzdrowisk znalazły się: Busko-Zdrój, Nałęczów, Sopot i Uniejów. Co zdecydowało o tym, że to Uniejów otrzymał nagrodę EKO HESTIA SPA?

–  Od wielu lat polskie uzdrowiska inwestują ogromne pieniądze, aby rozwiązać problemy gospodarki wodno-ściekowej, czystego powietrza i ochrony swoich walorów uzdrowiskowych. Nie czynią tego dla nagród i poklasku, ale z naturalnej potrzeby, która wpisana jest w ich działalność uzdrowiskową. Stąd też konkursy w tej dziedzinie działalności są bardzo skomplikowane, bowiem trudno jest wyłonić taką gminę, która w sposób ponadprzeciętny, a nawet szczególny zadbała  o swoją ekologię. Z tym większym uznaniem trzeba odnieść się do zwycięstwa w tych szlachetnych zmaganiach gminy, która od niedawna istnieje na uzdrowiskowej mapie Polski, a którą jest Uniejów. To bardzo dobrze wróży dla rozwoju tej miejscowości. To bardzo dobrze wróży dla następnych edycji konkursu – podkreśla dr Jan Golba, Prezes Zarządu Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych RP.

Laureat Konkursu EKO HESTIA SPA otrzyma nagrodę finansową w wysokości 100 tys. złotych. Fundatorem nagrody jest Grupa ERGO Hestia z Sopotu. 

Gospodarz Uniejowa, burmistrz Józef Kaczmarek zamierza przeznaczyć otrzymane środki na rozbudowę i modernizację ścieżki dydaktycznej „Zieleń” oraz przeprowadzenie kompleksowego programu edukacji ekologicznej na terenach zielonych w Uniejowie.

– Jestem pod ogromnym wrażeniem osiągnięć i dynamicznego rozwoju Uniejowa na przestrzeni kilku ostatnich lat – podkreślił Piotr Śliwicki, Prezes Grupy ERGO Hestia. W ich trakcie udało się z jednej strony kompleksowo zagospodarować na potrzeby całej gminy potencjał wód termalnych ale też z niezwykłą dbałością rozwinąć program edukacji ekologicznej wśród najmłodszych mieszkańców. Idea zrównoważonego rozwoju, która przyświecała tym działaniom,  jest niezwykle bliska również Grupie ERGO Hestia. Cieszę się, że ta nagroda zasłużenie trafia do miejscowości, która konsekwentnie buduje swoją nową uzdrowiskową tożsamość w oparciu o rozwiązania przyjazne dla lokalnej społeczności i najbliższego otoczenia Jeszcze bardziej cieszy mnie Pańska deklaracja wykorzystania nagrody na program edukacji ekologicznej i ścieżek dydaktycznych na zielonych terenach Uniejowa – dodał Piotr Śliwicki.

Więcej informacji na temat konkursu i Laureata: www.sgurp.pl i www.ekouniejow.pl

Patroni medialni I edycji Konkursu EKO HESTIA SPA: Dziennik Rzeczpospolita, portale onet.pl oraz ekologia.pl.
Opieka medialna: TVP Bydgoszcz, TVP Kraków i TVP Łódź.
Ocena (0) Oceń:
Pasaż zakupowy