Energia słoneczna to 20 tys. nowych miejsc pracy

Ponad 20 tysięcy nowych miejsc pracy i dodatkowe 9 do 18 mld PKB  – takie korzyści może odnieść Polska w przypadku startu systemu aukcyjnego stymulującego rozwój elektrowni fotowoltaicznych (PV).Polskie Stowarzyszenie Energetyki Słonecznej zaprezentowało raport „Perspektywy wpływu fotowoltaiki na gospodarkę Polski w latach 2016-2020”, w którym przedstawiono potencjał społecznego i ekonomicznego oddziaływania technologii fotowoltaicznej.

Według szacunków PSES w ciągu najbliższych 3-4 lat, branża PV zanotuje ok. 9,3 mld zł dochodów dla polskich właścicieli wynikających z całego łańcucha wartości elektrowni słonecznej: od firmy przygotowującej projekt elektrowni, poprzez polskich dostawców elementów elektrowni, po firmy serwisujące, ubezpieczające, aż po dzierżawców gruntów i lokalne samorządy (podatki).

Zdaniem analityków PSES skorzystają na tym głównie rolnicy jak i małe i średnie firmy, głównie instalatorskie, dystrybucyjne oraz te produkujące elementy elektrowni słonecznych (ogniwa, konstrukcje, stacje transformatorowe, kable). Wbrew mitom, aż 60 proc.  wszystkich część w gruntowej elektrowni PV pochodzi od polskich producentów, a udział ten przekroczy 70 proc. do 2018 roku.

Nie bez znaczenia jest również wielkość dochodów, które trafią na obszary wiejskie, oceniana na 2 mld zł: w postaci wynagrodzeń pracowników, lokalnych podatków, dochodów z produkcji energii jak i opłat za dzierżawę.

Wpłynie to też na rynek pracy. Analizy PSES wskazują, i w ciągu najbliższych 3 lat zatrudnienie powinno wzrosnąć do ponad 20 000 osób. Pod warunkiem, że w Polsce powstanie 2 GW mocy w fotowoltaice do 2020 roku.
Ekologia.pl

Źródło:

Perspektywy wpływu fotowoltaiki na gospodarkę Polski w latach 2016-2020; Opracowanie Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Słonecznej w Warszawie; Marzec 2016 (http://pses.eu/raporty/raport14.pdf)
Ocena (5.0) Oceń:
Pasaż zakupowy