Od 2018 roku nie będzie można kupić „kopciuchów”

Fot. Ray Hornsay[CC BY 2.0 ], Flickr.com Fot. Ray Hornsay[CC BY 2.0 ], Flickr.com

Czy to koniec tanich, prymitywnych kopciuchów? Wszystko na to wskazuje. Zgodnie z projektem rozporządzenia przygotowanego przez resort rozwoju, od początku 2018 r. na polskim rynku będą sprzedawane wyłącznie kotły o najlepszych standardach emisyjnych. Ma to się przyczynić do walki z tzw. niską emisją.Mimo redukcji emisji w przemyśle standardy jakości powietrza w Polsce nadal nie są dotrzymywane. Pod tym względem wraz z Bułgarami, oddychamy najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w UE.

Winna jest temu niska emisja, czyli zanieczyszczenia pochodzące głównie z przydomowych kotłowni. W mniejszym stopniu na niską emisję wpływają zanieczyszczanie komunikacyjne, które są szczególnie uciążliwe w dużych miastach. W jaki sposób rząd chce walczyć z niepożądanym zjawiskiem?

Resort rozwoju przygotował rozporządzenie, zgodnie z którym od 2018 roku nie będzie można sprzedawać ani montować w Polsce kotłów na paliwa stałe (głównie chodzi o węgiel), które nie będą miały najwyższej piątej klasy parametrów emisyjnych (klasa 5 emituje najmniej zanieczyszczeń).

Rozporządzenie dotyczy kotłów, których moc nie przekracza 500 kW, czyli takich, które standardowo montowane są w naszych domach. Zgodnie z nowym prawem piece, które są ręcznie zasilane paliwem, nie będą mogły emitować więcej niż 60 mg pyłu na metr sześcienny. W przypadku kotłów automatycznych, emisje nie będą mogły przekroczyć 40 mg pyłu na metr sześcienny.

Obecnie w Polsce każdego roku sprzedawanych jest 200 000 pieców węglowych, z czego 70 proc stanowią tzw. „kopciuchy” – tanie, najbardziej prymitywne piece, w których można spalić wszystko: muł i miał węglowy, ale też opony, pieluchy, szmaty, buty.  Ze względu na przestarzałą technologię i niską temperaturę spalania piece te emitują znacznie więcej pyłów i substancji rakotwórczych. Są to urządzenia, które nie powinny być dopuszczone do obrotu rynkowego.
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj
Pasaż zakupowy