Polacy chcą atomu – przekonuje Ministerstwo Energii

Czeska elektrownia jądrowa Temelín NPP w Temelinie.By User:Japo (Self-photographed) [Public domain], via Wikimedia CommonsCzeska elektrownia jądrowa Temelín NPP w Temelinie.By User:Japo (Self-photographed) [Public domain], via Wikimedia Commons

Budowa elektrowni jądrowej w Polsce cieszy się coraz większym poparciem społecznym – przynajmniej tak wynika z najnowszego sondażu przeprowadzone na zlecenie Ministerstwa Energii. Aż 61 proc. Polaków jest za tym, by w naszym kraju powstał atom. To najwyższy wynik w historii badania, które jest prowadzone cyklicznie od 2012 roku – przekonuje Resort.Spośród zwolenników, 21 proc. zdecydowanie popiera realizację tej inwestycji, a ponad 40 proc. jest raczej za. Wśród przeciwników 16 proc. opowiedziało się zdecydowanie przeciw a 18 proc. wyraziło przeciw umiarkowany. Patrząc na rok 2015 poparcie dla elektrowni jądrowej w Polsce wzrosło o 10 proc.

Co ciekawe, aż 48 proc. badanych zgodziłoby się na budowę elektrowni jądrowej w okolicy swojego miejsca zamieszkania – wynika z sondażu przeprowadzone na zlecenie ME. Z reguły tendencja była zupełnie odwrotna. W 2013 roku 70 proc. Polaków wyrażało niechęć, by w okolicy ich miejsca zamieszkania stanęła elektrownia atomowa, 25 proc. nie miało nic przeciwko (sondaż CBOS)

Zdecydowana większość badanych (68 proc.) zgadza się ze stwierdzeniem, że elektrownia jądrowa jest dobrym sposobem na zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego Polski. Taki sam odsetek uznaje budowę za dobry sposób walki ze zmianami klimatycznymi.

Niemal 80 proc. społeczeństwa jest zdania, że budowa polskiej elektrowni jądrowej powinna zostać zrealizowana przy aktywnym udziale państwa. 79 proc. badanych zgadza się na finansowe wsparcie państwa w celu zapewniania sprawnej realizacji inwestycji.

Temat budowy elektrowni jądrowej w Polsce jest ważny dla ponad 73 proc. społeczeństwa, jednak swój poziom wiedzy na temat energetyki jądrowej Polacy oceniają średnio (na szkolną ocenę 3). Zdecydowana większość Polaków (86 proc.) dostrzega potrzebę kampanii informacyjnej poświęconej tematyce energetyki jądrowej.

Sondaż został zrealizowany przez ASM Centrum Badań i Analiz Rynku w dniach 14-30 listopada 2016 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 2 000 respondentów w wieku 15-75 lat.
Ekologia.p,

Źródło: http://www.me.gov.pl/node/26846Moim zdaniem
Jesteś za budową elektrowni jądrowej w Polsce?
Ocena (3.7) Oceń:
Pasaż zakupowy