Termomodernizacja − państwo dopłaci do ocieplenia domu?

fot. dreamstimefot. dreamstime

Wsparcie finansowe dla termomodernizacji budynków jednorodzinnych jest znikome. Jednak niedługo ma się to zmienić. NFOŚiGW chce w tym roku uruchomić program termomodernizacyjny, skierowany do właścicieli domów jednorodzinnych.Jak wynika z danych GUS, w Polsce spośród 6,05 mln budynków aż 5,5 mln to domy jednorodzinne. Mieszka w nich 19,5 mln osób, czyli ponad połowa Polaków. Większość z tych nieruchomości jest jednak dość stara: 21,9 proc. powstało jeszcze przed 1944 r. Dzięki termomodernizacji tych budynków można by zmniejszyć zużycie węgla aż o 6 mln ton rocznie. Jednak termomodernizacja to proces kosztowny, który ciężko zrealizować bez odpowiedniego wsparcia. Dotacje na ten cel są, ale obecnie korzystają z nich głównie spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe. Jednak jeszcze w tym roku ma to się zmienić.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej chce w drugiej połowie 2015 r. uruchomić program „RYŚ”, który będzie skierowany do osób fizycznych, które są właścicielami domów jednorodzinnych. Szacuje się, że budżet programu będzie wynosił minimum 300 mln złotych.

Pieniądze te zostaną przeznaczone na spłatę części kredytu zaciągniętego na realizację termomodernizacji budynku, która ma obniżyć zużycie energii oraz kosztów ogrzewania budynków i przygotowania ciepłej wody użytkowej.

− Program jest planowany w drugiej połowie roku, jeszcze jest za wcześnie, by mówić o  jego szczegółach.− mówi Magdalena Skłodowska, rzecznik Prasowy NFOŚiGW. Wiadomo tyle, że pośrednikami w tym programie mogłyby być banki, a także Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Ekologia.pl
Ocena (3.7) Oceń:
Pasaż zakupowy