Wycinka drzew na własnym podwórku nie będzie już wymagać zezwolenia

Od nowego roku wycięcie drzewa na własnej działce nie będzie wymagało zezwolenia gminy ani opłaty – zakłada projekt nowej ustawy o ochronie przyrody autorstwa PiS.


Wycinka drzew na własnym podwórku bez wymaganego zezwolenia – wójta, burmistrza, czy prezydenta miasta – grozi wysokimi karami. Jednak ma się to zmienić. Posłowie PiS złożyli w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o ochronie przyrody, który zakłada zniesienie ograniczeń w zakresie usuwaniu drzew i krzewów rosnących na prywatnej posesji. Zmiana ta nie będzie dotyczyła sytuacji, kiedy wycinka jest związana z prowadzeniem firmy.

Zdaniem polityków Prawa i Sprawiedliwości obecnie obowiązujące przepisy są zbyt restrykcyjne i nie spełniają swojej roli. Bowiem niemal zawsze wydawana jest zgoda na wycięcie drzewa czy krzewu. „Obecna procedura niepotrzebnie obciąża więc zarówno właścicieli nieruchomości, jak i organy administracji” – czytamy w uzasadnieniu projektu.

To nie jedyne zmiany, jakie znajdziemy w projekcie nowej ustawy o ochronie przyrody autorstwa PiS. Podwyższone zostaną obwody drzew, co do których nie ma obowiązku uzyskiwania zezwolenia,a gminy otrzymają możliwość określania stawek opłat dla przedsiębiorców za usunięcie drzew i krzewów. Do tej pory robił to minister środowiska w rozporządzeniu.
Ocena (5.0) Oceń:
Pasaż zakupowy