Złomowanie to też recykling

Złomowane samochody
Złomowane samochody

W naszym kraju złomowanie ma bardzo złą sławę. Kojarzy się raczej ze zbieraczami, którzy najczęściej pozyskują złom nielegalnie, stanowiąc przy tym istne utrapienie dla okolicznych mieszkańców. Tymczasem złomowanie ma tę pozytywną stronę, że jest po prostu jedną z form recyklingu materiałów.Cel złomowania to wykorzystanie elementów nadających się do dalszego użytkowania oraz zutylizowanie pozostałych. Materiałem najczęściej odzyskiwanym w wyniku tego procesu są metale. Złomowaniu mogą podlegać zarówno urządzenia mechaniczne wszelakiego rodzaju – motory, rowery, kutry rybackie, jak i zwykłe metalowe przedmioty, np. rynny. Jednak najczęściej złomowane są samochody.

Złomowanie: jak to wygląda?

Kwestia złomowania dotknie prędzej czy później każdego posiadacza czterech kółek. Samochód, jak każde urządzenie mechaniczne kiedyś się psuje, i wtedy trzeba go przeznaczyć na złom. Ponadto, zważywszy też na obecny stopień rozpowszechnienia samochodów, ich recykling jest wręcz konieczny.

Złomowanie rozpoczyna się od demontażu elementów niebezpiecznych. Następnie wymontowywane są części nadające się do ponownego użycia oraz elementy przeznaczone do odzysku lub recyklingu – części elektroniczne, kable, akumulator, opony. Usuwane są wszelkie płyny – olej, płyn chłodniczy, płyn hamulcowy. Elementy, których nie da się przetworzyć lub ponownie wykorzystać oraz substancje niebezpieczne są poddawane utylizacji. Złomowanie samochodów wycofanych z eksploatacji jest obowiązkowe.

Metal, który został odzyskany w wyniku demontażu, przekazywany jest do recyklingu składającego się z kilku etapów: segregacji elementów metalowych z względu na rodzaj metalu oraz stopień zużycia, przetworzenia elementu metalowego na surowiec do produkcji nowego elementu oraz wytworzenia produktu z przetworzonego materiału i wprowadzenie do użytku.
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj
Pasaż zakupowy