COP 15 – czy możliwe jest porozumienie?

Czy konferencja w Kopenhadze zapobiegnie zmianom klimatu? Fot. sxc.hu

Rozpoczynająca się właśnie Konferencja Klimatyczna Narodów Zjednoczonych COP 15 stawia wiele znaków zapytania. Najważniejszy problem, jaki staje przed jej uczestnikami, to planowane porozumienie. Inną, nie mniej ważną kwestią, jest wpływ dokonanych porozumień na gospodarkę.Wątpliwości wokół możliwości porozumienia między stronami  pojawiły się już dawno temu. Jednak ostatecznym „gwoździem do trumny” okazał się szczyt APEC w Singapurze, na którym nie udało się dokonać żadnych uzgodnień. Im bliżej konferencji, tym więcej pojawia się niewiadomych.

Protokół z Kioto

Głównym celem tegorocznej konferencji będzie opracowanie nowego, międzynarodowego dokumentu dotyczącego walki z globalnym ociepleniem. Dotychczasowe porozumienie, czyli Protokół z Kioto, został wynegocjowany w 1997 roku podczas konferencji COP 3 w Kioto. Stanowi uzupełnienie do Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu jako międzynarodowy dokument określający działania przeciwko zmianom klimatu. Wszedł w życie w 2005 po ratyfikacji przez Rosję.

Protokół z Kioto przestanie obowiązywać w 2012 roku, dlatego koniecznym staje się wypracowanie nowego dokumentu. Największym problemem w negocjacjach może być określenie celów do osiągnięcia do 2020 roku. Im wcześniej uda się tego dokonać, tym lepiej – pozostanie więcej czasu na przygotowanie strategii działania.
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj
Pasaż zakupowy