Efektywność energetyczna. Proste zmiany mogą doprowadzić do oszczędności zużycia energii o 73 proc.

źródło: dreamstime źródło: dreamstime

Proste zmiany, takie jak lepsze ocieplenie budynków czy zmniejszenie wagi aut, mogłoby ograniczyć globalne zapotrzebowanie na energię nawet o trzy czwarte – informują naukowcy na łamach „Environmental Science and Technology”.Dyskusja na temat ograniczania emisji gazów cieplarnianych koncentruje się zwykle na rozwoju bardziej ekologicznych metod produkcji energii. Takie metody umożliwiają zmniejszenie emisji, jednocześnie nie wymagając od konsumentów zmian dotychczasowych, wielce energochłonnych przyzwyczajeń. Jednak najczęściej, nim jakieś nowe technologie trafią pod strzechy, mijają lata. A wydajność energetyczną można poprawić już dziś, sięgając wyłącznie po tradycyjne technologie i dotychczasową wiedzę.

Aby obliczyć, ile energii można oszczędzić ulepszając to, co z czego ludzie korzystają od dawna, Julian Allwood i jego zespół z University of Cambridge analizował bilans energetyczny starych budynków, samochodów i przemysłowych urządzeń. Później wprowadził w nich zmiany, które pozwalały zwiększyć energetyczną wydajność.

Zmiany w budynkach obejmowały wymianę okien na bardziej szczelne, dwukomorowe, i lepsze izolowanie ścian zewnętrznych. Oszczędności gazu zyskano m.in. pilnując, by podczas każdego gotowania garnki i patelnie przykrywano pokrywkami. Zrezygnowano też z boilerów do podgrzewania wody i zmieniono ustawienia temperatury wody w pralkach i zmywarkach. Jeśli chodzi o transport, wyraźnie „odchudzono” auta.
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj
Pasaż zakupowy