Koniec ery płaskich kabin ciężarówek?

Fot. wikipediaKoniec ery ciężarówek z płaskimi kabinami? fot. Wikipedia

Koniec z ciężarówkami z kabinami w kształcie cegły? Parlament Europejski na posiedzeniu plenarnym zagłosował za zmianami w kabinach ciężarówek, które mają poprawić bezpieczeństwo na drogach i zmniejszyć zużycie paliwa.


Bardziej opływowe kształty ciężarówek zostały poparte przez 570 eurodeputowanych, natomiast 88 posłów głosowało przeciw zmianom w konstrukcji. Część dodatkowej przestrzeni kabiny ma zlikwidować martwe pola, stworzyć strefę zgniotu i zapewnić, że piesi i rowerzyści nie będą wciągani pod koła przy kolizji. Zaokrąglony przód może o 7-10 proc. poprawić efektywność paliwową. Co przy obecnych cenach paliwa oznacza oszczędność rzędu 3 tys. euro rocznie (dla ciężarówki pokonującej 100 tys. km).

Parlament chce, żeby zmiany poprawiające bezpieczeństwo stały się obowiązkowe od 2022 roku.  Decyzja ta podyktowana ma być faktem, że ciężarówki są dużym zagrożeniem dla bezpieczeństwa na drogach. W samej tylko Polsce w 2013 roku w wypadkach z udziałem ciężarówek zginęło 751 osób (23 procent ogólnej liczby zabitych).

„Podczas dzisiejszego głosowania europosłowie wzięli sobie do serca bezpieczeństwo na drogach. Każdego roku tysiące ludzi giną, a wiele więcej odnosi rany w wypadkach z ciężarówkami. Zaokrąglone kabiny mogą zapobiec w setkach spośród tych wypadków. Rządy krajów UE, w tym Polski, mają moralny obowiązek poprzeć tę decyzję. Osłabianie, opóźnianie lub blokowanie tej decyzji będzie niewybaczalne” – powiedział Jeannot Mersch, prezydent Europejskiej Federacji Ofiar Wypadków Drogowych.

Nie jest jeszcze pewne, kiedy pojawią się nowe nosy. Państwa członkowskie UE są pod dużą presją producentów ciężarówek, którzy lobbują za tym, by nowe przepisy obowiązywały od 2025 roku.


Nowy kształt kabiny ciężarówki, źródło: transportenvironment.org
Ocena (5.0) Oceń:
Pasaż zakupowy