Uprawnienia do emisji CO2 straciły na wartości

Freeimages.com/nikita golovanov Freeimages.com/nikita golovanov

Na przestrzeni ubiegłego miesiąca uprawnienia do emisji CO2 (EUA) straciły na wartości kolejne 17,4 proc., biorąc pod uwagę stosunek średnich cen zamknięcia stycznia i lutego. Na koniec lutego średnia cena zamknięcia jednostek na giełdach EEX oraz ICE wyniosła 4,99 euro, co stanowi najniższą miesięczną cenę zamknięcia od marca 2014 r. Minimalna wartość miesiąca, odnotowana 16 lutego, to najniższa dzienna cena zamknięcia od 31 marca 2014 r.W ciągu całego miesiąca aż 13 z 20 sesji zakończyło się redukcją wartości EUA. W pierwszym tygodniu lutego EUA straciły 8,2 proc., a w następnym 9,7 proc. Dopiero trzeci tydzień lutego EUA zakończyły na poziomie wyższym niż poprzedni. Niemniej jednak w ostatnich dniach miesiąca po raz kolejny mieliśmy do czynienia ze spadkiem wartości. Podobnie jak w styczniu, EUA charakteryzowały się dużą zmiennością. W ciągu miesiąca jednostki te były wyceniane w przedziale 4,68-5,80 euro. Obrót na rynku kasowym wyniósł 85,998 mln uprawnień. Większość obrotu na rynku carbon miało miejsce podczas aukcji organizowanych na platformach EEX oraz ICE. W lutym zorganizowano 20 aukcji, na których sprzedano 69,01 mln EUA.

Uprawnienia CER w lutym również zmniejszyły swoją wartość. Średnia cena zamknięcia wyniosła 0,39 euro, co stanowi poziom o 4,9 proc. niższy niż notowany w styczniu. W ciągu miesiąca wartość CER zawierała się w przedziale 0,39-0,41 euro. Wielkość obrotu dla uprawnień CER wyniosła w lutym 302 tys. jednostek. Różnica cen między EUA a CER (spread) pod koniec miesiąca wyniosła 4,60 euro. Na przestrzeni miesiąca spread zawierał się w przedziale 4,28-5,40 euro.

Czynnikiem, który mógł mieć wpływ na dalsze obniżanie wartości uprawnień EUA, obok kontynuacji spadków notowań na giełdach towarów energetycznych, była dystrybucja bezpłatnych przydziałów uprawnień do emisji CO2. Jak co roku, do końca lutego, przedsiębiorstwom będącym uczestnikami EU ETS przyznawane są nieodpłatne uprawnienia. Jednostki trafiające na rachunki europejskich instalacji są wykorzystywane do umorzenia, bądź są zachowywane na własne potrzeby na poczet kolejnych lat. Część przedsiębiorstw już zdecydowała się sprzedać jednostki. Skutkiem wzrostu podaży na rynku wtórnym była deprecjacja wartości jednostek.
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj
Pasaż zakupowy