W Afryce powstają Farmy Przyszłości

Future Farm w Afryce

W zeszłym roku koncern AGCO oficjalnie otworzył swoje pierwsze modelowe gospodarstwo rolne w Afryce. Tak zwana „Future Farm” – Farma Przyszłości znajduje się w Zambii niedaleko od Lusaki i ma na celu wspieranie rolnictwa zrównoważonego w Zambii i krajach sąsiednich oraz szkolenie tamtejszych rolników.Z tego powodu nowo otwarte gospodarstwo zaprojektowano jako centrum pokazowo-szkoleniowe, w którym praktykuje się zrównoważone i wydajne rolnictwo. Farma Przyszłości ma powierzchnię 148 ha, na której uprawia się kukurydzę, soję, słoneczniki, maniok, orzeszki ziemne, proso, wspięgę wężowatą i pszenicę. Ma to zachęcić afrykańskich rolników do podobnej różnorodności upraw i właściwego zmianowania roślin.

Oprócz uprawy Future Farm będzie prowadzić hodowlę drobiu, a także modelowe magazynowanie zboża. W wielu krajach afrykańskich z powodu niewłaściwego magazynowania zboża (szkodniki czy wilgoć) pożniwne straty w plonach dochodzą do 30-50%. Prawidłowe magazynowanie plonów przyczyni się do znacznego wzrostu produkcji spożywczej w Afryce.

Efektywniejsze wykorzystywanie zasobów

Future Farm propaguje także wydajniejsze metody uprawy, gdyż wielu afrykańskich rolników nadal osiąga zaledwie połowę plonów, które można byłoby osiągnąć na ich polach. Tu rolę odgrywa przede wszystkim postępująca mechanizacja rolnictwa, ponieważ tylko dzięki nowym technologiom można zaspokoić rosnący popyt na żywność.

„Sektor maszyn rolniczych w Afryce ma ogromny potencjał wzrostu i naszym zadaniem jest zaoferowanie wszystkim rolnikom tego kontynentu właściwych rozwiązań. Future Farm umożliwia społecznościom lokalnym rozwój systemu zrównoważonej produkcji żywności i wzrost wydajności gospodarstw poprzez zastosowanie nowoczesnych technik rolniczych” – wyjaśnił Rob Smith, starszy wiceprezes i dyrektor zarządzający AGCO na Europę, Afrykę i Bliski Wschód podczas ceremonii otwarcia w obecności ministra rolnictwa Zambii Givena Lubindy.

Na Future Farm do uprawy ziemi są wykorzystywane wyłącznie maszyny produkowane przez AGCO. Dla koncernu, do którego należą m. in. ciągniki Fendt, Massey Ferguson, Valtra i Challenger nowe gospodarstwo modelowe jest także możliwością dalszego utrzymywania pozycji lidera w Afryce. Już od dawna AGCO jest liderem rynku w Afryce, a Massey Ferguson to najpopularniejsza marka maszyn rolniczych w wielu krajach tego kontynentu.

Dalsza strategia AGCO obejmuje teraz projektowanie maszyn uwzględniających specyficzne potrzeby afrykańskiego rynku. Rob Smith zapowiedział w Lusace: „Zrównoważona mechanizacja oznacza dla nas, że tworzymy produkty z myślą o Afryce. Oznacza to, że rozwijamy nasze produkty na tym kontynencie i dostarczamy je klientom wraz z częściami z naszego nowego centrum logistycznego w Johannesburgu. Tak więc rolnicy będą zdobywać wiedzę o podstawowych metodach uprawy, a operatorzy maszyn, mechanicy i nasi lokalni pracownicy obsługi klienta i serwisu również będą szkoleni na miejscu”.Future Farm jako centrum szkoleniowe

Bez profesjonalnego przygotowania i wiedzy o rolnictwie nawet najlepsze maszyny nic nie znaczą. Dlatego na AGCO Future Farm powstały dwa centra szkoleniowe, jeden dotyczący mechanizacji, a drugi produkcji roślinnej i hodowli drobiu. Rolnicy z małych i dużych gospodarstw mogą tam wziąć udział w szkoleniach o takiej tematyce jak wytwarzanie białek, magazynowanie ziarna, agronomia i technologie rolnicze.

AGCO wykupiło ten teren już w 2012 r., a 4 lipca 2012, czyli dokładnie cztery lata temu, rozpoczęło budowę centrum rolniczo-szkoleniowego. Przez ten czas koncern nawiązał kontakt z ważnymi partnerami, którzy wspierają ten projekt. W najbliższym czasie AGCO planuje otwarcie następnej Future Farm w Nigerii. Jak twierdzi prezes AGCO, Martin Richenhagen, ten afrykański kraj jest również ważnym rynkiem zbytu dla maszyn rolniczych AGCO.
Artykuł sponsorowany


Ocena (4.0) Oceń:
Pasaż zakupowy