Wielka Brytania całkowicie rezygnuje z węgla

Wlk. Brytania zamknie do 2025 roku wszystkie elektrownie węglowe. Kraj, który dzięki węglowi zainicjował rewolucję przemysłową, podejmuje decyzję odejścia od węgla, motywując ją potrzebą zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego.„Jednym z największych i najbardziej opłacalnych kroków, jaki możemy wykonać, by zredukować emisje gazów cieplarnianych jest zastąpienie elektrowni węglowych gazowymi.”  – powiedziała Amber Rudd, minister energii i zmian klimatycznych w drugim gabinecie Davida Camerona. „Będziemy pierwszym rozwiniętym krajem, który podjął to wyzwanie”

To zadanie nie będzie łatwe, bowiem 1/3 energii elektrycznej w Wlk. Brytanii pochodzi ze spalania węgla. Przejście z węgla na czystsze źródła energii będzie wymagało zwiększenia inwestycji w odnawialne źródła energii. Rząd Wielkiej Brytanii będzie zachęcał także firmy do inwestycji w poszukiwania gazu z łupków, by zmniejszyć import tego surowca z zagranicy.

„Musimy zademonstrować innym krajom, że rezygnacja z węgla może być ekonomicznie opłacalna i niedroga dla odbiorców energii elektrycznej.” – zwraca uwagę Rudd.

Ta decyzja szczególnie ucieszyła ekologów. „To historyczny moment. Greenpeace ma nadzieję, że ten krok zainspiruje kolejne kraje, w tym Polskę, do podjęcia podobnych działań.” – czytamy w komunikacie prasowym Greenpeace Polska.
Ekologia.pl

Źródło: http://www.forbes.com/sites/williampentland/2015/11/21/uk-to-close-all-coal-plants-within-decade/
Ocena (0) Oceń:
Pasaż zakupowy